2011. március 30., szerda

Moszkvai hétköznapok és hétköznapi ételek/italok

Sziasztok gyerekek! Egy újabb hét telt el blogbejegyzés nélkül, úgyhogy most próbálom pótolni:) Az elmúlt napok is elég csendesen teltek, leszámítva a tegnap estét, amikor Loló születésnapját ünnepeltük.:) Az időjárásról továbbra sem tudok túl jót írni, tegnap már kezdem azt hinni, h jön a tavasz (Moszkva, napsütés, + 3 fok, persze a Taft így is erősen tart:), viszont ma már újra visszatértünk a megszokott kerékvágásba: hóesés, - 1 fok... :P Most már kezdek beletörődni, ja és persze átérezni Dani helyzetét, aki tavaly hasonlókat élt át Trondheimben :P De remélem nálunk a májusi hóesés azért elmarad.:P
Kirándulni szombaton voltunk, illetve hétfőn Esztivel felmentünk a Vörös térre Lolónak ajándékot venni. (kapott egy beszélő, éneklő Csiburáskát a nagylány :)
Szombaton a magyar elvtársaimmal a Puskin Szépművészeti Múzeumba látogattunk el, ami nagyon kellemes csalódás volt. A bejáratnál bepróbálkoztunk, hogy orosz állampolgárságú diákok vagyunk (akkor csak 30 rubel lett volna a belépő szemben a külföldi diákok 150 rubelesével :P), de sajnos nem kajálták be. :P :) A múzeumban leginkább 19.-20. századi, külföldi festők képeit lehetett megtekinteni (pl: Renoir, Gauguin, Monet, Van Gogh...), sőt még Munkácsy Mihálynak is volt 2 képe kiállítva, igaz elég érdekesen írták le a nevét a kép mellé.:):P Egy-két ízelítő:
egy kis Van Gogh ...

...és egy kis Munkácsy

A Puskin Múzeum után (ez egy kicsit pontatlan megfogalmazás volt, mert Puskin Múzeumból 4 van Moszkvában...legalább annyira szeretnek róla is elnevezni dolgokat, mint Leninről:) egy csokimúzeumba akartunk ellátogatni, (ez már nem Puskin volt:) amiről kiderült, hogy csak nevében múzeum, hivatalos funkciója cukrászda/csokizda:) Ezután a Hram Hriszta Szpaszityelja templomba mentünk be, ami a világ legnagyobb ortodox temploma, érdekessége, hogy a kommunista időszakban lebontották, és helyére uszodát építettek, majd a rendszerváltás után visszaépítették eredeti formájában. Hát szerintem jobban néz ki, mintha uszoda lenne most is a helyén. :)
Egy "cicával" a templom előtt

Akkor közkívánata jöjjön egy kis ízelítő az orosz ételekről, italokról. A menzás és étkezdés dolgokról az előző bejegyzéseimről már esett szó, most jöjjenek az egyéb lehetőségek! Ha olcsón akarsz Moszkvában viszonylag jól lakni (közgazdász szlenggel élve ár-értékarányosan kajálni), akkor amit a legjobban ajánlok, az a saurma. Ezt leginkább a gyroshoz tudnám hasonlítani, van benne sült hús és zöldségek (káposzta, répa, uborka, krumpli-persze közel sem olyan sok répa, mint Ukrajnában). Ami megkülönbözteti a saurmát a gyrostól, az a külseje: ugyanis itt pita/kifli helyett vékony leveles tésztába csavarják a "cuccot". Az ára 70-100 rubel között váltakozik, utóbbi időben egy üzbég srácnál eszem a saurmát, ami a kolihoz csak 5 percre van, és csak 70 rubel az áru:)
Ha valami kisebbre és kevésbé laktatóra vágysz, akkor a pirogot tudnám ajánlani. Ebből többféle változat ismert: töltik káposztával, hússal, túróval, sajttal sőt még gombával is. A tésztáját olajban sütik, kicsit másabb, mint az otthoni péksütiké. Az ára 20-50 rubel között változik, a pirog méretének és a bolt helyének függvényében. A Beljajevoi metrómegállónál nagyon finom pirogot árulnak 20 rubelért, viszont elég kicsi az adag.
Tegnap megkóstoltam az üzbég büfésnél egy másik specialitást, ezt csibureknek hívják, kicsit a lángoshoz hasonlít a tésztája, viszont meg van töltve hússal. Egész ár-érték arányos, csak 30 rubel volt (bár gondolom máshol drágább), viszont ez annyira nem ízlett nekem.
Akkor most térjünk át más témára, ami már biztos régóta foglalkoztatja sokatok fantáziáját. Persze, ez nem lehet más, mint az alkohol!:) A vodka tényleg nemzeti ital Oroszországban. A boltokban hatalmas a kínálat belőle.
Igen, ez itt mind vodka:)

Az áruk kb. 100 rubel és a csillagos ég között váltakozik, én ha veszek, leginkább a 150 rubel körüli árkategóriából (~1000 Ft) választok. Ja és persze sokkal jobb a minősége, mint az otthoninak!
Az oroszok másik kedvenc alkoholos itala a sör. Ebből is rengeteg fajta van, és viszonylag olcsók is. Már akár 20 rubelért is kapható egy üveg, de a Guiness itt is 80 rubel körüli. Kár hogy nem szeretem továbbra sem a sört:P Viszont amire a többiek esküsznek az a Zsiguli (igen, szovjetföldön ilyen márkájú sör is van:) és a Baltika 9-es (Baltikából az alkoholszázaléknak megfelelően van 3-as, 7-es és 9-es).
Borokat sajnos nem annyira isszák az oroszok, nagyrészük import és nagyon drágák...szóval nem az én országom Oroszország. Viszont a kedvenc fajtámról azért egy képet mellékelek:)
Igen, jól látjátok, 2 literes, papírdobozos tokaji :P A felírás szerint фурминт-ot és харшлевелю-t tartalmaz:)

A boltokban az alkoholok mellett még sok más érdekes dolgot lehet kapni, a kedvenceimről 1-1 vicces képet mellékelek.
Eszti zacskós vodka helyett zacskós hallal...

... és kimérős rákokkal :)

Gyerekek, ma ezekkel búcsúzok, az elkövetkező napok/hetek terveiről annyit, hogy pénteken találkozok egy moszkvai egeás csajjal, aki állítólag megmutat sok szép dolgot nekem a városban:); vasárnap, ha minden igaz, a Történeti Múzeumba megyünk, jövő hétvégén pedig, ha már elfogadható idő lesz, kimozdulunk Moszkvából és ellátogatunk az Arany Gyűrű két híres városába: Vlagyimirba és Szuzdálba. Persze, hogy mi valósult meg ezekből a tervekből, majd beszámolok a későbbiekben.:)

3 megjegyzés:

  1. Jaja, nagyon adja!!
    Én arról az "uszodáról" azt olvastam, hogy valami nagy szovjet palotát akartak oda, aztán jött a háború, meg a Moszkva folyó mindig kiöntötte az alapját, meg egyébként is elfogyott a pénz, és Hruscsov alatt ('58-ban) meg megcsinálták a világ legnagyobb szabadtéri medencéjének. Aztán persze 90-ben rögtön elkezdtek kalapolni, és 10 éven belül eredeti fényképek alapján kész is lett az új templom. :)
    A saurma naon gusztán hangzik!
    харшлевелю: hát ez hatalmas!!

    VálaszTörlés